Tuesday, January 27, 2015

Semiosalong alustab viiendat hooaega!

Semiosalongi seminarisari alustab uue hoo ja uute teemadega Tartus ja Tallinnas, laienedes distsiplinaarselt ja metodoloogiliselt.
Tartus tervitame uusi kuraatoreid Mirjam Parvet ja Iiris Viirpalu. Mirjam ja Iiris on lõpetanud semiootika bakalaureuse (2014) ning õpivad nüüd vastavalt tõlketeaduse ja semiootika magistrantuurides. Uute kuraatorite juhtimisel toimub Tartus kaheksa seminari, kus otsitakse semiootika sidusust esmapilgul valdkonnast kaugel tunduvate distsipliinidega.
Küllap on igaüht, kes kunagi varba väheke sügavamale semiootikasse kastnud, mõnikord vallanud ka antisemiootiline tung, igatsus jätta kõrged abstraktsioonid ja puudutada rohkem “päris maailma” ja “reaalset elu”. Sel hooajal proovib ka Semiosalong  tutvust sobitada selliste elu, ainet ja vaimu uurivate teadustega, millega semiootikaõppur ehk harvem kokku puutub. Sel aastal keskendub Semiosalong humanitaaria ning reaal- ja loodusteaduste seostele, kutsudes lektoriteks näiteks füüsikale ja bioloogiale pühendunud asjatundjaid. Kui ootuspäraselt tõdeme, et sealgi, “päris maailmaga” tegelevates “päris teadustes”, abstraktsioonidest, vahendatusest –  üleüldse, semioosist – ei pääse, saame ehk ringiga, rõõmuga ja värske pilguga tagasi jõuda oma koduse semiootika juurde. Asume uurima, millise mõõtme omandab märksõna “rakenduslik”, kui kohtuvad füüsika ja filosoofia aegruum või bioloogiline ja semiootiline evolutsioon.
Hooaja  avaüritusel 4. veebruaril astub üles biosemiootik Kalevi Kull, kes võtab vaatluse alla Eesti teooria – teema, millega tegeleti koos Marek Tammega Eesti Humanitaarinstituudi konverentsil ja millest valmis ühine artikkel.
Toimumispaigaks on meile juba tuttav Arhiiv (Vanemuise 19, sissepääs hoovist), salongid hakkavad aset leidma üle nädala kolmapäeviti kell 19 ning kulgevad riburadapidi 13. maini välja.


Semiosalong HIA6107. Osalusvaatlus
Tallinnas toimub tsükkel teemal OSALUSVAATLUS, mida kureerivad Piret Karro ja Kristin Orav. Semiosalong on sel semestril osa Eesti Humanitaarinstituudi antropoloogia õppekavast, olles ühendatud bakalaureusetaseme ainega “Uurimisteemasid antropoloogiateadustes” (ainekoodid HIA6107, HIA6108, HIA6109 ja HIA6110).
Otsime osalusvaatluse meetodi kaudu semiootika ja antropoloogia ühisosa ning kuulame, millist ainest on antropoloogidel oma välitööde kogemust kirjeldades pakkuda semiootikutele, kuidas rakendavad semiootikud osalusvaatlust oma töös ning mida antropoloogilist loetakse välja näiteks kodanikuaktivisti etnograafiast.
Koguneme lokaalis Paar Veini (Sauna 1) üle nädala kolmapäeviti kl 19. Toimub kaheksa seminari, kus õppejõud, antropoloogid ning praktikud toovad näiteid oma kogemustest.
Esimeses seminaris 4. veebruaril kl 19 astub üles EHI antropoloogiaõppejõud Carlo Cubero, kes näitab filmi “Mangrove Music” ning kõneleb Culebra saare muusikute identiteediloomest Kirde-Kariibidel. Filmi põhjal arutletakse adiovisuaalse meedia metodoloogilisi probleeme antropoloogilises uurimistöös. Seminar on inglise keeles!


Mõlemas linnas on seminaride ajal võimalik soetada Semiosalongi artiklikogumikku “Sõbralik semiootika: Semiosalongi tekste aastast 2011-2014”, mida on alles viimased eksemplarid (hind 12 €).

Kohtumiseni Semiosalongis!

No comments:

Post a Comment